Publix trip ~ 8/10/09 ~ SAVED $166.26 (93% savings)

I made a Publix run last night and I did one shop, my hubby the other. Combined I spent $12.96 OOP and SAVED $166.26…It was a great shop. They were out of several things that I needed, and some things were not included in the sale here…so I had to rework alot of my shop on the fly! I was expecting an even lower total than this but because I had to get rainchecks on a few things, the total was slightly higher. No biggie though because with a 93% savings I certainly can’t complain. They were out of the charcoal that was on sale, so the manager substituted another same size bag for the $7.99 price 😉 That’s why I lOVE PUBLIX!!! Customer Service is their top priority!

These deals are still good thru today(Tues)!!!

TRANS #1
Spent $9.10 OOP and SAVED $117.03 (includes $6.54 tax)

1 ~ 1 gal. white milk ~ 2.00 ~ used $FREE milk when youe spend $100.00 MQ =~ $FREE +
1 ~ 1/2 gal choc. milk ~ $2.49 ~ used $FREE 1/2 gal. choc. when you buy 1 gal. white MQ = $FREE +
2 ~ Nestle milks ~ $1.00 each ~ used $0.50/1 MQ (All You June) = $FREE
4 ~ Pillsbury Simply cookies ~ 2/$5.00 raincheck ~ used two $1.25/1 MQ printables & 2 $1.00/1 MQ printables = $1.38 each
4 ~ Lipton tea ~ $1.09 each ~ used $1.00/1 MQ (raise your hand) = $0.09 each
1 ~ Crisco EVOO ~ $6.49 BOGO ($3.25) ~ used $1.00/1 MQ (RP 5/17) = $2.25
2 ~ Kraft FF cheese ~ $3/$5.00 ($1.67 each) ~ used $1.00/2 MQ = $1.17 each
4 ~ Hidden Valley Ranch packets ~ $1.49 each ~ used $1.00/1 MQ (fire up the grill) = $0.49 each
4 ~ Fiber One Pastries ~ $2.29 BOGO ~ used $0.50/1 MQ (SS 8/2) = $0.15 each
2 ~ Honey Bunches of Oats caramel ~ $3.89 BOGO ~ used $1.00/2 MQ (SS 7/26) = $1.49 each
6 ~ Ronzoni healthy harvest pastas ~ $1.79 BOGO ~ used $1.00/2 MQ (printable) = $0.39 each
4 ~ Candy bars ~ $0.89 each ~ used $FREE Q (free choc. friday) = $FREE
2 ~ Welch’s grape jelly ~ 2/$3.00 ~ used two $0.75/1 MQ (coupons.com) & two $0.75/1 milk wyb welch’s Q (SS 7/26) = $FREE
1 ~ Fiber One yogurt ~ $2.50 ~ used $FREE Q (Pssst mailer) = $FREE
2 ~ Sundown Vitamins ~ $2.67 each ~ used $3.00/2 MQ printable & $6.00/2 Publix = $FREE +
2 ~ Covergirl (sharpner, pencils) ~ $2.49 & $2.79 ~ used $2.50/2 MQ (PG 8/2) & $2.00/1 Publix = $FREE +
1 ~ Kingsford ~ $7.99 ~ used $3.00/1 MQ (fire up the grill) $3.00/1 Food Lion = $1.99
2 ~ KC Masterpiece sauce ~ $1.99 each ~ used $FREE Q (printable) wyb Kingsford & $2.00/1 MQ (RP 6/21) wyb Kingsford & $1.00/2 Food Lion = $FREE +
1 ~ Reynolds wrap ~ $2.99 ~ used $0.50/1 MQ printable = $1.99
1 ~ Glad sandwich bags ~ $1.79 ~ used $1.00/1 (fire up the grill) = $0.79
1 ~ Ground Pork ~ $1.22 ~ used $6.00/1 MQ printable wyb Kingsford & 1 other part. item = $FREE +
2 ~ Ground Beef (maverick ranch) $2.57 & $2.43 ~ used $1off $5 beef Food Lion & 3.00/1 beef MQ wyb reynolds wrap (tearpad) = $0.50 each
1 ~ Publix frozen pizza ~ penny item = $0.01

TRANS #2
Spent $3.86 OOP ~ SAVED $49.23 (includes $2.98 tax)

1 ~ Kingsford ~ $7.99 ~ used $3.00/1 MQ (fire up the grill) $3.00/1 Food Lion = $1.99
2 ~ KC Masterpiece sauce ~ $1.99 each ~ used $FREE Q (printable) wyb Kingsford & $2.00/1 MQ (RP 6/21) wyb Kingsford & $1.00/2 Food Lion = $FREE +
1 ~ Reynolds wrap ~ $2.99 ~ used $0.50/1 MQ printable = $1.99
1 ~ Glad sandwich bags ~ $1.79 ~ used $1.00/1 (fire up the grill) = $0.79
1 ~ Ground Pork ~ $1.74 ~ used $6.00/1 MQ printable wyb Kingsford & 1 other part. item = $FREE +
2 ~ Ground Beef (maverick ranch) $2.49 & $2.49 ~ used $1off $5 beef Food Lion & 3.00/1 beef MQ wyb reynolds wrap (tearpad) = $0.50 each
2 ~ Sundown Vitamins ~ $2.67 each ~ used $3.00/2 MQ printable & $6.00/2 Publix = $FREE +1 ~ Crisco EVOO ~ $6.49 BOGO ($3.25) ~ used $1.00/1 MQ (RP 5/17) = $2.25

2 ~ Covergirl (sharpner, pencils) ~ $2.49 & $2.79 ~ used $2.50/2 MQ (PG 8/2) & $2.00/1 Publix = $FREE +

1 ~ Publix frozen pizza ~ penny item = $0.01

Sure wish I had some of the $5 off purchase coupons…this would have been SWEET then!!! Maybe next time 🙂

Advertisements

5 Comments

Filed under Faithful & Frugal

5 responses to “Publix trip ~ 8/10/09 ~ SAVED $166.26 (93% savings)

  1. I really need to learn what I can double up. I thought you couldn't use 2 MQ coupons. I see you used 2 on the welch's or is that bc 1 was applied to the welch's and one to milk? I see on the GG she says to use one from SS or RP and one from PG. I didn't think that was legit, so I don't do it. Is it?

  2. Hey Steph…Okay, let me clarify…You can not use 2 MQ's on the same product…that is NOT legit! The way the jelly worked was one MQ gave cents off the jelly…the other MQ gave cents off the milk for buying the jelly…see what I mean? I probably should have listed the milk Q with the milk…that's how I normaly do it, I just didn't think about it…sorry for the confusion! On GG I did not see the P&G Q your talking about…only the SS 7/26 for the milk…although it called for $1 off milk and ours was only $0.75 off. Hope that helps! I will be setting up an extreme coupon class shortly…I let you know when and we can go over exactly these types of question 😉 I'll email you when I get it set. Thanks for the comment!!! Hopefully this clarifies thing for everyone else too 😉

  3. that's what I assumed, why you could use both. the MF Q where they doubled up was not for the jelly and milk. it was for something else, like toilet paper and paper towels and I didn't think it was right to do that, so I didn't. thanks can't wait to hear about the class.

  4. Girl, you are the queen! It blows my mind….I haven't been to the store this week, but you have me itching to go!

  5. awesome job!!! you are sooo good!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s